5. Juna 2013.

Svjetski dan zaštite okoliša – 05. juni

Svjetski dan zaštite okoliša 2013. se obilježava pod sloganom „Think-Eat-Save (Razmišljaj-Jedi-Čuvaj)”  –  posvećen promovisanju svijesti o potrebi stvaranja što manje otpada, za cilj ima predstaviti problematiku ekonomskih i ekoloških implikacija donosiocima odluka, konzumentima i svim drugim involviranim stranama.

Svjetski dan zaštite okoliša, 5. juni, prvi put je obilježen 1972. godine i od tada predstavlja osnovni instrument posredstvom kojeg UN stimulišu podizanje globalne svijesti o značaju zaštite okoliša i pozivaju na političku angažovanost i preduzimanje konkretnih mjera i aktivnosti.

       U proteklih četrdeset godina obilježavanje je izraslo u jedan od najjačih mehanizama kojima se podiže svijest ljudi širom planeta o nužnosti uvrštavanja pitanja zaštite okoliša među goruće probleme današnjice.  Provode se mnoge aktivnosti diljem svijeta kojima se štiti okoliš kao što su: educiranje stanovništva o značaju okoliša u našim životima, sadnja što više zelenila, pošumljavanje, čišćenje gradova i prirode, recikliranje otpada.

         Svjetski dan zaštite okoliša je prilika da ukažemo na obaveze i odgovornosti građana, kao i da raznim aktivnostima, svako na svoj način, doprinesemo globalnim naporima zaštite prirodne okoline.

   U sklopu obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša i Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH na simboličan način daje svoj doprinos potpisivanjem Sporazuma o dugoročnoj saradnji sa Razvojnim programom Ujedinjenih naroda (UNDP), koji je od velike važnosti s obzirom da jasno predstavlja namjere obje strane da intenzivno sarađuju i koordiniraju svoje napore na:

  • Povećanju efikasnosti i efektivnosti u rješavanju razvojnih prioriteta u polju zaštite okoliša i energetske efikasnosti.
  • Jačanju kapaciteta na polju održivog razvoja i upravljanja prirodnim resursima, te

Potpisivanjem ovog Sporazuma zvanično će otpočeti i implementacija Ugovora o sufinansiranju projekta „PODRŠKA PRELASKA BIH NA RAZVOJ SA NISKOKARBONSKIM EMISIJAMA” čiji je implementator UNDP, a sufinansijer Fond za zaštitu okoliša FBiH koji finansijski participira sa 110.000,00 KM.

    Projekat se odnosi na podršku aktivnostima koje se već duže vrijeme poduzimaju na ublažavanju i prilagođavanju klimatskim promjenama, odnosno aktivnostima koje doprinose smanjenju emisija karbon dioksida (CO2). Glavni cilj projekta jeste da omogući Bosni i Hercegovini da pripremi, uradi i distribuira svoj Drugi nacionalni izvještaj (SNC) Konferenciji strana (CoP) Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija za klimatske promjene (UNFCCC) u skladu sa Odlukom 17/CP8 i drugim datim smjernicama, u okviru kojeg će biti ažurirane i poboljšane informacije o prilikama u Bosni i Hercegovini relevantim za klimatske promjene, inventarima gasova staklene bašte, ublažavanju klimatskih promjena, ranjivosti na klimatske promjene i preduzetim koracima za adaptaciju na klimatske promjene. Projektom će se takođe povećati kapacitet za izradu kasnijih nacionalnih izvještaja, koji će biti u skladu sa smjernicama Konferencije strana radi informisanja za donošenje strategija u Bosni i Hercegovini.

     Saradnja sa UNDP-om omogućit će dugoročnu i održivu izgradnja i jačanje kapaciteta Fonda za zaštitu okoliša FBiH, te doprinijeti učinkovitijem ispunjavanju obaveza na ostvarenju politika i ciljeva zaštite okoliša u FBiH kroz:

  • Usaglašavanje Zakona o Fondu za zaštitu okoliša Federacije BiH sa relevantnim zakonodavstvom EU;
  • Zajednički rad na identifikaciji, pripremi, finansiranju i implementaciji strateških programa usmjerenih na sistemsko, održivo, efikasno i ekonomično rješavanje prioriteta iz oblasti zaštite okoliša;
  • Identifikaciju i razmjenu najboljih iskustava sa relevantnim institucijama u regionu i EU.

U organizaciji Programa Ujedinjenih nacija za okoliš (UNEP), vlade Bosne i Hercegovine i mnogobrojnih lokalnih partnera i sponzora, u periodu od od 3. do 5. juna u Sarajevu se, kao domaćinu proslave za region Evrope, kroz niz aktivnosti obilježava Svjetski dan okoliša. Na sam Svjetski dan okoliša Predsjedništvo BiH bit će domaćin centralnog događaja obilježavanja ovog dana na kojem će se prezentovati Izvještaj o stanju okoliša za BiH, te će biti upriličena svečana dodjela nagrada za konkurs o izvještavanju o okolišu OSCE Misije u BiH. Također, u okviru obilježavanja građani će se moći tokom tri dana na promotivnim štandovima na dvije lokacije u gradu (na Vilsonovom šetalištu i plato ispred Tržnice) i informisati o dijeljenju hrane, te saznati više o Svjetskom danu okoliša.

U organizaciji Kantonalne javne ustanove za zaštićena prirodna područja, 5. juna 2013. godine, s početkom u 11 sati, bit će održana biciklijada od parkinga na početku Velike aleje kod fijakerskog stajališta do izvorišta Vrela Bosne.

Povodom 5. juna – Svjetskog dana zaštite okoliša Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoline Unsko-sanskog kantona će ove godine organizovati i uzeti aktivno učešće u dva događaja kojim nastoji obilježiti ovaj značajni ekološki datum.

Prva aktivnost je održavanje Prvog naučno-stručnog skupa sa međunarodnim učešćem, koji se organizuje zajedno sa Biotehničkim fakultetom. Naime, 04. i 05. juna 2013. godine, Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoline i Biotehnički fakultet Univerziteta u Bihaću u cilju obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša, organiziraju prvi naučno – stručni skup pod nazivom “5. juni – Svjetski dan zaštite okoliša” sa međunarodnim učešćem. Predavači će biti eminentni stručnjaci iz Republike Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Drugi događaj je u okviru projekta Kampanja uključivanja javnosti i građana u proces upravljanja otpadom koji je započeo u oktobru 2012. godine i koji kroz rad sa djecom iz vrtića i škola, mjesnim zajednicama i nevladinim organizacijama treba da upozna građane sa učinkovitom, okolišu prihvatljivom, dobro prihvaćenom i podržanom regionalnom sistemu održivog integralnog upravljanja otpadom na području osam općina Unsko-sanskog kantona i općine Drvar.