Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH jedan je od aktera koji zajedno sa drugim institucionalnim partnerima u Federaciji BiH uspješno realizira povjerene zadaće i provodi politiku Vlade Federacije BiH u pogledu unapređenja korištenja energije u Federaciji BiH, a sa krajnjim ciljem da se na sistemski način provode programi finansiranja mjera povećanja energijske efikasnosti u svim sektorima potrošnje. Aktivnosti se od 2023. godine, a uz pomoć bespovratnih sredstava EU kroz „Paket energetske podrške Europske unije Bosni i Hercegovini u cilju ublažavanja negativnog socio-ekonomskog utjecaja energetske krize“, po prvi put realiziraju u dijelu koji se odnosi na stambeni sektor – privatno vlasništvo pojedinačnih stambenih objekata na području FBiH. Do sada su takvi projekti bili usmjereni na javne objekte, a sada su to objekti u privatnom vlasništvu – domaćinstva, kao i mikro, mala i srednja preduzeća (MMSP).
„Veća energijska efikasnost znači da se smanjenim utroškom energije proizvodi jednaki energetski efekti. Efikasnijom upotrebom energije građani mogu smanjiti svoje račune za energiju, pomoći zaštititi svoje zdravlje i okoliš te poboljšati kvalitet zraka.“
U 2023. godini građani BiH dobili su priliku da po prvi put neposredno iskoriste prednosti EU bespovratnih sredstava za provođenje mjera energijske efikasnosti, tačnije, po usvajanju „Akcijskog plana/mape puta“ od strane Vijeća ministara BiH, koji je pripremila Delegacija EU u BiH, kako bi se stvorile pretpostavke za potpisivanje ugovora u okviru „Paketa energetske podrške Europske unije Bosni i Hercegovini u cilju ublažavanja negativnog socio-ekonomskog utjecaja energetske krize“. Evropska unija je kroz ovaj paket, u okviru Instrumenta za predpristupnu pomoć (IPA III za 2023. godinu), izdvojila 70 miliona eura bespovratne pomoći za Bosnu i Hercegovinu, a od ukupnog iznosa 20 miliona eura namijenjeno je za podršku domaćinstvima i preduzećima u uvođenju mjera energetske efikasnosti. Od ukupnog iznosa sredstava namijenjenih BiH, predviđena je raspodjela sredstava između entiteta i Brčko Distrikta i to u omjeru 66 posto za FBiH, 33 posto za RS i jedan posto za Brčko Distrikt.
U skladu sa kriterijima raspodjele i indikatorima uspješnosti provedbe mjera i ciljeva Akcionog plana, u Federaciji BiH planirana je finansijska podrška energijske efikasnosti za minimalno 2.600 stambenih objekata (od ukupno predviđenih 4.000 u BiH), te za minimalno 264 MMSP radi osiguranja kontinuiteta poslovanja (od ukupno predviđenih 400 u BiH).
Za potrebe provedbe ovog Akcionog plana Vlada Federacije BiH je, na prijedlog resornih ministarstava (Federalno ministarstvo prostornog uređenja i Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta), donijela Odluke o usvajanju Programa utroška sredstava “Tekući transferi drugim nivoima vlasti i fondovima – podrška Evropske unije Bosni i Hercegovini u cilju ublažavanja negativnog socio-ekonomskog uticaja energetske krize” i istima jasno definisala kriterije za njihovu raspodjelu.
„Uobičajena ulaganja u energijsku efikasnost sufinansirana sredstvima EU-a obuhvataju dodatno izoliranje zgrada, energetski efikasne prozore, sisteme za toplinsku kontrolu i nadogradnje sistema grijanja.“
U okviru mjere „Provođenje mjera energijske efikasnosti u stambenim objektima“ planirana je izrada toplotne izolacije na vanjskim zidovima, zamjena stolarije na stambenim objektima i ugradnja savremenih sistema za zagrijavanje objekata i pripremu sanitarne vode. Namjena finansijskih sredstava za mjeru „Podrška mikro, malim i srednjim preduzećima“ odnosi se na izgradnju solarnih panela za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe na poslovno-proizvodnim objektima, poboljšanje energijskih karakteristika objekata, ugradnju okolinski prihvatljivih i ekonomsko opravdanih sistema grijanja, hlađenja i klimatizacije, povećanje energijske efikasnosti proizvodnih procesa i dr.
Korisnicima u stambenom sektoru se dodjeljuje 50 posto vrijednosti projekta, ili maksimalno 5.000 KM, dok je za MMSP maksimalni iznos sufinansiranja (bespovratnih sredstava) koji se može ostvariti 50% od visine ukupne investicije, i to u rasponu od 5.000 KM do maksimalnih 50.000 KM, u zavisnosti od veličine preduzeća.
Predviđeni način dodjele sredstava je putem javnih poziva za dodjelu sredstava iz budžetske podrške EU za provođenje mjera energijske efikasnosti u stambenim objektima za 2023/24. godinu i za dodjelu sredstava iz budžetske podrške EU za provođenje mjera energijske efikasnosti u mikro, malim i srednjim subjektima male privrede za 2023/24. godinu, za čiju provedbu je nadležan Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH u svojstvu implementacione jedinice.
Na temelju usvojenog Akcionog plana, kao i Odluke o usvajanju Programa utroška sredstava, u 2023. godini Fond je obavio sve pripremne aktivnosti u svrhu realizacije Programa utroška sredstava, koje su podrazumijevale osiguranje budžetske pozicije na koju se doznačavaju finansijska sredstva iz budžeta federalnih ministarstava, otvaranje namjenskog bankovnog računa, raspisivanje javih poziva, definisanje općih pravila i internih procedura i metodologije implementacije aktivnosti, te uspostavu digitalne platforme „e-prijava“. Definisani su načini i dinamika saradnje sa UNDP-om koji podsredstvom angažmana inženjera/stručnih lica, osiguravaju tehničku podršku u funkciji terenske kontrole svih krajnjih korisnika sa kojima je sklopljen ugovor o dodjeli sredstava.
U okviru dva javna poziva namijenjena za fizička lica, za sufinansiranje mjera energetske efikasnosti i na individualnim stambenim objektima i stanovima u 2023. i 2024. godini pristigle su 6292 prijave. Do sada su donesene odluke za ukupno 5900 prijava, od čega je odobreno 2966 prijava, čime su angažovana sva raspoloživa sredstva, dok 2941 prijava nije ispunila uslove javnih poziva. Do danas su zaključeni ugovori u iznosu od 10.579.509,00 KM.
Što se tiče MMSP kroz dva poziva su odobrena sredstva za 401 od 807 pristiglih prijava. Za ove projekte Fond je do sada potpisao ugovore u vrijednosti od 10.147.921 KM.
Pristigle prijave na javne pozive pokazatelj su velike potrebe, ali i spremnosti građana i privrede da ulažu novac u mjere energijske efikasnosti jer vide benefite u ovakvoj vrsti investicija. U vrlo kratkom roku zaprimljen je izrazito veliki broj prijava, gdje se može govoriti o prosječnom intenzitetu od 100 prijava/dan, te
maksimumu koji je znao dosegnuti i cca 300 prijava zaprimljenih u jednom danu. Brojne aktivnosti, uspješno implementirane u proteklom periodu, pokazale su spremnost i kapacitiranost Fonda da odgovori izazovima i postavljenim zadacima. Nadamo se da će Europska unija i drugi međunarodni donatori i nakon okončanja ovog Programa nastaviti ulagati dodatna sredstva, i zajedno sa Fondom i drugim partnerima sufinansirati aktivnosti u ovom sektoru, sve kako bi se održivost i kontinuitet finansiranja mjera EE nastavio.,
Prijave se pregledaju po redoslijedu kako pristižu. Prijavitelji čiji zahtjevi udovoljavaju svim uvjetima javnog poziva i za koje postoje raspoloživa sredstva, uz obavijest o odbrenim sredstvima i instrukciji o daljem postupanju, zaprimaju ugovor o dodjeli sredstava. Sklapanjem ugovora korisnik prihvata ugovorne uvjete i odobreno postotno učešće Fonda, te se obavezuje uložiti preostali dio vlastitih sredstva u predmetni objekat/mjeru. Prijaviteljima čije prijave ne udovoljavaju uvjetima javnog poziva Fond dostavlja pisanu obavijest koja sadrži objašnjenje razloga zbog kojih je ista odbijena.
S obzirom na zadati rok implementacije aktivnosti i zadate indikatore uspjeha (broj korisnika koji moraju ostvariti pomoć), kao i ogroman administrativni posao koji se svakodnevno provodi, za potrebe realizacije dva Programa na području FBiH, kreirana je digitalna platforma „E-prijava“ putem koje se provode sve aktivnosti pri podnošenju prijave, obrade/evaluacije, komunikacije sa krajnjim korisnicima, kao i podnošenja zahtjeva za plaćanje. Isto tako, u platformi se provodi i evaluacija pristiglih prijava, sistemski se generišu obavijesti prema svim krajnjim korisnicima i ugovori. Nakon realizacije odobrenih sredstava, putem ove platforme podnose se zahtjevi za isplatu sredstava od strane krajnjih korisnika.
Platforma „E-prijava“ strukturalno je i funkcionalno dizajnirana od strane Fonda, a pripremljena je uz pomoć Projekta Vlade Sjedinjenih Američkih Država „USAID Projekat asistencije energetskom sektoru (USAID EPA)“, te uz podršku Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
„Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je prepoznalo važnost transparentne, efikasne i blagovremene implementacije dodijeljene EU finansijske podrške BiH/Federaciji BiH. Način podnošenja prijava na javne pozive u okviru ovog programa je isključivo elektronski i Fond je učinio veliki iskorak kada je dostavljanje e-aplikacija i upravljanje istima u pitanju. Prednosti ove platforme su da Fond sada ima ojačane IKT kapacitete, te kao prva federalna institucija raspolaže informacionim sistemom, ne samo u svrhu javnih poziva za 2023. i 2024. godinu, već i za sve buduće programe koje bude imala na raspolaganju za prijavu, realizaciju i praćenje projekata i programa u svrhu implementacije mjera energijske efikasnosti na teritoriji FBiH.“, izjavila je Jasmina Kafedžić, rukovodilac Projektnog tima za realizaciju Programa i članica Radne grupe za praćenje i implementaciju predmetne budžetske podrške ispred Fonda.
S obzirom na višestruke i dugoročne koristi implementacije mjera energijske efikasnosti, osnaživanje pojedinaca i preduzeća je od velike važnosti, a za šta je neophodno pravilno razumijevanje adekvatne pripreme prijavne dokumentacije i samog procesa prijave. Tokom trajanja Poziva, kao i nakon zatvaranja poziva, korisnicima je od strane Fonda bila dostupna podrška i tehnička pomoć putem telefona, koja je podrazumijevala kontinuiranu raspoloživost projektnog tima ispred Fonda u periodu 2023-2024 godine. Pored telefonske, u svrhu podrške i bolje prohodnosti u komunikaciji, korisnicima sue na raspolaganju i elektronska podrška (eprijava.ss@fzofbih.org.ba i eprijava.mmsp@fzofbih.org.ba).
Pored navedenog, sve uočene učestale razloge neusklađenosti prijava sa uslovima javnog poziva, a sa ciljem minimiziranja njihovog daljeg ponavljanja, Fond je u vidu „važnog obavještenja“ kontinuirano objavljivao na web portalu e-prijava u vidu važne instrukcije budućim korisnicima.
Na temelju prethodnog iskustva, a obzirom na sve obaveze BiH na putu ka Evropskoj uniji koje će mnogo koštati, domaća sredstva nisu dostatna. Rješenje je u izgradnji vlastitih kapaciteta i pripreme kvalitetnih projekata, kojima će se prijavljivati prema međunarodnim donatorima i EU programima, kako bi se obezbijedila neophodna sredstva i implementirala kroz projekte, uz pomoć kojih će se ispuniti zadate obaveze.
Posebno se ističe kontinuitet finansiranja, naročito iz perspektive korisnika sredstava koji će implementirati mjere. Iskustvo sa implementacijom donatorskih EU sredstava ukazuje da je Fond prepoznat kao strateški partner koji, vlastitim ali i međunarodnim sredstvima, putem javnih poziva osigurava sigurno i neometano finansiranje provođenja mjera povećanja energijske efikasnsoti i tehničku podršku.